Крапельний полив
Яку вибрати і купити крапельну стрічку?
Крапельна стрічка широко використовується в рослинництві, садівництві, виноградарстві, на відкритому і закритому грунті, тобто в теплицях. Передовими рослинникам крапельна стрічка застосовується тисячами кілометрів по всьому світу. Сучасні сільськогосподарські виробники використовують саме крапельний полив, бо знають, що вкладення коштів у цей вид поливу швидше окупаються, ніж будь-який інший тип зрошення.
Про застосування крапельної стрічки написано безліч статей і заміток. Безліч виробників випускають велику кількість різновидів крапельної стрічки, які мають різні характеристики.
Як розібратися у всій різноманітності крапельних стрічок?
Яку крапельну стрічку купити для дачі, теплиці, присадибного господарства?
На ці питання ми і спробуємо дати відповіді в даній статті.
Типи крапельної стрічки буваю наступні:
* Капельная стрічка Лабіринт
* Капельная стрічка Щелевая
* Емітерна крапельна стрічка
Крапельна стрічка Лабіринт. Лабіринтовий канал для води, який уповільнює швидкість подачі води і нормує її витрата, формується прямо на поверхні матеріалу стрічки. У такої стрічки є ряд недоліків, наприклад: при розмотування великий ризик пошкодити лабіринт, складно вкласти стрічку водовипусками вгору, низька рівномірність поливу.
Це застаріла технологія виробництва крапельної стрічки, яка відходить у минуле.
Крапельна стрічка Щелевая. Лабіринтовий канал для води, який уповільнює швидкість подачі води і нормує її витрата, вбудовується всередину стрічки вздовж по всій її довжині, а в потрібних місцях, найчастіше лазером, прорізається водовипускні отвір. Різні виробники патентують різні конфігурації каналу, але суть однакова. Цей тип стрічки набагато рівномірніше подає воду, відмінно пристосований для механізованого розмотування і укладання.
Потрібно мати на увазі, що щілинна крапельна стрічка вимагає хорошу фільтрацію води. Деякі виробники вказують фільтрацію для своєї стрічки аж до 80мкм, а це дуже жорстку умову, яке іноді складно реалізувати на практиці, тому фільтри з такими осередками менш поширені.
Даний тип крапельної стрічки досить дешевий і її ціна не залежить від кроку крапельниць.
Крапельна стрічка емітерна. У цій крапельної стрічці використовуються окремі плоскі крапельниці, які вбудовуються всередині стрічки з заданим кроком. Очевидною перевагою даного типу крапельної стрічки є підвищена стійкість до засмічення. Це реалізується шляхом створення в крапельниці спеціальних турбулентних потоків, які дозволяють крапельниці самоочищатися.
Відповідно у емітерної крапельної стрічки вимоги до ступеня фільтрації води найменш вимогливі з усіх існуючих на сьогоднішній день типів крапельних стрічок. Але за це доводиться платити дещо підвищеною ціною такої крапельної стрічки при покупці. Ціна емітерної крапельної стрічки також залежить від кроку крапельниць: чим менше крок - тим вище ціна.
Різні виробники виготовляють різні крапельниці, іноді один і той же виробник виробляє крапельниці з різним ступенем захисту від засмічення і різною ціною.
Існує два різновиди вбудовуваних крапельниць: некомпенсовані і компенсовані. Це означає, що у некомпенсованих крапельниць витрата води від довжини лінії залежить сильніше, і це потрібно враховувати при проектуванні крапельного поливу. Некомпенсовані крапельниці, звичайно ж, коштують трохи дешевше компенсованих.
Діаметр крапельної стрічки
Стандартні діаметри крапельної стрічки:
* Крапельна стрічка 16 мм
* Крапельна стрічка 22 мм
* Крапельна стрічка діаметром 16мм. Вона використовується найбільш масово. Основне обмеження цього виду стрічки - лінія поливу не може перевищувати 250м при прийнятній рівномірності поливу.
Крапельна стрічка діаметром 22мм. Вона використовується рідше. Лінія поливу з такої стрічки може досягати 450м в довжину.
Товщина крапельної стрічки
Стандартна товщина крапельної стрічки:
* 5 mil (0.125мм)
* 6 mil (0.15мм)
* 8 mil (0.2мм)
* 10 mil (0.25мм)
* 12 mil (0.3мм)
* 15 mil (0.375имм)
* Можуть бути й інші розміри
Товщина крапельної стрічки впливає тільки на її механічну міцність, отже, як довго буде функціонувати стрічка в польових умовах при впливі на неї різних механічних факторів.
5mil. Це найніжніша у зверненні крапельна стрічка.
Рекомендована для однорічних рослин з коротким періодом дозрівання. А також для грунту з мінімальним вмістом каменів.
6mil. Ця крапельна стрічка вже краще підходить для нормальної грунту. Придатна для вирощування рослин з довгим періодом дозрівання.
8mil. Ця найбільш універсальна у застосуванні крапельна стрічка. Вона досить стійка до механічних пошкоджень. З успіхом використовується для вирощування рослин з довгим періодом дозрівання. Може використовуватися вдруге за умови дбайливого звернення, промивання і сушіння в кінці сезону.
10mil, 12mil. Товстостінна крапельна стрічка, призначена для використання в кам'янистому ґрунті з підвищеним впливом комах і тварин на стрічку. Також може бути використана не один сезон при акуратному демонтажі.
15mil. Це сама товстостінна крапельна стрічка. Призначена для сильно кам'янистого грунту і підвищених факторів механічного пошкодження стрічки.
Вибір товщини стрічки залежить від передбачуваного терміну використання системи крапельного зрошення. Якщо планується експлуатувати крапельну лінію один рік, то можна набувати більш тонкостінну і відповідно дешеву стрічку.
Якщо планується рослинництво на кілька років, то краще купити дорожчу крапельну стрічку з тривалим ресурсом використання.
Відстань між випускними отворами (емітерами) в крапельної стрічці
Вибір відстані між емітерами в крапельної стрічці повинен грунтуватися в першу чергу на потребах вирощуваної культури при проростанні і зростанні.
Для культур, які висаджуються близько один до одного, краще використовувати стрічку з маленьким кроком між емітером. Для великих рослин, які сажаются з певним кроком, звичайно краще вибирати крапельну стрічку з кроком 30м, 40см і т.д.
На відстань між емітером також сильно впливає тип ґрунту, який визначає напрямок руху води і форму зони зволоження.
Також на вибір відстані між крапельницями стрічки може вплинути спосіб посадки: однорядний або дворядний.
* Крок емітерів 10, 15 і 20 см
* Для культур, що висаджуються близько один до одного (цибуля, часник, петрушка, салат, малина і т.д.)
* На піщаних ґрунтах з швидким всмоктуванням
* Коли потрібно висока питома витрата води.
* Коли потрібно змочування суцільною лінією
* Крок емітерів 30 см
* Використовується при середній відстані між рослинами (картопля, полуниця, огірки, перець, томати та інші)
* На середньозернистих грунтах.
* Крок емітерів 40 см і більше
* Використовується при великій відстані між висаджуються культурами (гарбуз, кабачки, кавуни)
* Якщо необхідні довгі поливні лінії.
Витрата води емітером крапельної стрічки
Вибір витрати води емітером в крапельної стрічці залежить від якості води, можливостей джерела води, довжини лінії крапельної стрічки, потреби культури у воді, способом посадки рослин і здатністю грунту вбирати воду.
Наприклад. Вибір крапельної стрічки з з низькою витратою води емітерами забезпечує мінімальні втрати на тертя, при цьому можна укласти довгі ряди крапельного поливу і забезпечити кращий розподіл води. У теж час, низькі витрати води емітером потребують більш високому рівні фільтрації і тривалому часу роботи системи поливу.
Емітер з витратою 2,0 - 3,8 л / год
* Емітер із збільшеним витратою води, часто використовується при дворядної схемою посадки
* Для культур з розвиненою кореневою системою, що вимагає багато води
* На піщаних ґрунтах з швидким всмоктуванням
Емітер з витратою 1,0 - 1,5 л / год
* Стандартний потік, рекомендується для більшості культур і типів грунтів.
Емітер з витратою 0,6 - 0,8 л / год *
* Економічний потік води для поливних ліній дуже великої довжини
* Для джерел води з низькою продуктивністю
* Для грунтів з низькою швидкістю зволоження
* Для нізкорасходних емітерів потрібне використання дуже високого ступеня фільтрації та очищення води.
крапельний полив дворядних посадок цибулі
Крапельна стрічка на поливі дворядній посадки цибулі
Фільтрація води для краплинної стрічки
Фільтрація - мабуть, це головний фактор, який гарантує нормальну роботу будь крапельної стрічки. Чи не правильно підібраний рівень фільтрації та очищення води для краплинного поливу, може призвести до виходу з ладу всіх ліній крапельного поливу вже в середині сезону.
На вимоги до фільтрації впливають:
* Тип крапельної стрічки
* Щелевая: більш вимоглива до рівня фільтрації через ризик засмітити мікроканали
* Емітерна: менш вимоглива до фільтрації, тому в крапельниці вбудовується механізм самоочищення за допомогою завихрень потоку води
* Витрата води емітером
* Менше 1.0 л / год: потрібна підвищена фільтрація через дуже тонких каналів для випуску води
* Більше 2.0л / год: така стрічка найменш чутлива до якості фільтрації води.
Робочий тиск крапельної стрічки
При виборі крапельної стрічки не варто забувати, що крапельна стрічка - це тонкостінна трубка, яка не може працювати безпосередньо від лінії високого тиску. Типове максимальний тиск, витримується стрічкою 0.7-1бар. В іншому випадку її просто розірве.
Також потрібно враховувати і мінімальний робочий тиск, при якому починається випуск води крапельницею. Різні виробники вказують від 0.2 до 0.5бар. Деякі краплинні стрічки за даними виробників і за досвідом можуть вже працювати при 0.1бар (ємність з водою, піднята на 1метр від землі). Потрібно пам'ятати, що при низьких тисках кількість води з крапельниці може зменшуватися до 3-х разів від паспортного.
Якщо для водопостачання є джерело води з високим тиском, то для його зниження до робочого діапазону крапельної стрічки застосовуються спеціальні редуктори тиску води.
Успіхів Вам.
Крапельна стрічка широко використовується в рослинництві, садівництві, виноградарстві, на відкритому і закритому грунті, тобто в теплицях. Передовими рослинникам крапельна стрічка застосовується тисячами кілометрів по всьому світу. Сучасні сільськогосподарські виробники використовують саме крапельний полив, бо знають, що вкладення коштів у цей вид поливу швидше окупаються, ніж будь-який інший тип зрошення.
Про застосування крапельної стрічки написано безліч статей і заміток. Безліч виробників випускають велику кількість різновидів крапельної стрічки, які мають різні характеристики.
Як розібратися у всій різноманітності крапельних стрічок?
Яку крапельну стрічку купити для дачі, теплиці, присадибного господарства?
На ці питання ми і спробуємо дати відповіді в даній статті.
Типи крапельної стрічки буваю наступні:
* Капельная стрічка Лабіринт
* Капельная стрічка Щелевая
* Емітерна крапельна стрічка
До речі, мені емітерна більше подобається
Крапельна стрічка Лабіринт. Лабіринтовий канал для води, який уповільнює швидкість подачі води і нормує її витрата, формується прямо на поверхні матеріалу стрічки. У такої стрічки є ряд недоліків, наприклад: при розмотування великий ризик пошкодити лабіринт, складно вкласти стрічку водовипусками вгору, низька рівномірність поливу.
Це застаріла технологія виробництва крапельної стрічки, яка відходить у минуле.
Крапельна стрічка Щелевая. Лабіринтовий канал для води, який уповільнює швидкість подачі води і нормує її витрата, вбудовується всередину стрічки вздовж по всій її довжині, а в потрібних місцях, найчастіше лазером, прорізається водовипускні отвір. Різні виробники патентують різні конфігурації каналу, але суть однакова. Цей тип стрічки набагато рівномірніше подає воду, відмінно пристосований для механізованого розмотування і укладання.
Потрібно мати на увазі, що щілинна крапельна стрічка вимагає хорошу фільтрацію води. Деякі виробники вказують фільтрацію для своєї стрічки аж до 80мкм, а це дуже жорстку умову, яке іноді складно реалізувати на практиці, тому фільтри з такими осередками менш поширені.
Даний тип крапельної стрічки досить дешевий і її ціна не залежить від кроку крапельниць.
Крапельна стрічка емітерна. У цій крапельної стрічці використовуються окремі плоскі крапельниці, які вбудовуються всередині стрічки з заданим кроком. Очевидною перевагою даного типу крапельної стрічки є підвищена стійкість до засмічення. Це реалізується шляхом створення в крапельниці спеціальних турбулентних потоків, які дозволяють крапельниці самоочищатися.
Відповідно у емітерної крапельної стрічки вимоги до ступеня фільтрації води найменш вимогливі з усіх існуючих на сьогоднішній день типів крапельних стрічок. Але за це доводиться платити дещо підвищеною ціною такої крапельної стрічки при покупці. Ціна емітерної крапельної стрічки також залежить від кроку крапельниць: чим менше крок - тим вище ціна.
Різні виробники виготовляють різні крапельниці, іноді один і той же виробник виробляє крапельниці з різним ступенем захисту від засмічення і різною ціною.
Існує два різновиди вбудовуваних крапельниць: некомпенсовані і компенсовані. Це означає, що у некомпенсованих крапельниць витрата води від довжини лінії залежить сильніше, і це потрібно враховувати при проектуванні крапельного поливу. Некомпенсовані крапельниці, звичайно ж, коштують трохи дешевше компенсованих.
Діаметр крапельної стрічки
Стандартні діаметри крапельної стрічки:
* Крапельна стрічка 16 мм
* Крапельна стрічка 22 мм
* Крапельна стрічка діаметром 16мм. Вона використовується найбільш масово. Основне обмеження цього виду стрічки - лінія поливу не може перевищувати 250м при прийнятній рівномірності поливу.
Крапельна стрічка діаметром 22мм. Вона використовується рідше. Лінія поливу з такої стрічки може досягати 450м в довжину.
Товщина крапельної стрічки
Стандартна товщина крапельної стрічки:
* 5 mil (0.125мм)
* 6 mil (0.15мм)
* 8 mil (0.2мм)
* 10 mil (0.25мм)
* 12 mil (0.3мм)
* 15 mil (0.375имм)
* Можуть бути й інші розміри
Товщина крапельної стрічки впливає тільки на її механічну міцність, отже, як довго буде функціонувати стрічка в польових умовах при впливі на неї різних механічних факторів.
5mil. Це найніжніша у зверненні крапельна стрічка.
Рекомендована для однорічних рослин з коротким періодом дозрівання. А також для грунту з мінімальним вмістом каменів.
6mil. Ця крапельна стрічка вже краще підходить для нормальної грунту. Придатна для вирощування рослин з довгим періодом дозрівання.
8mil. Ця найбільш універсальна у застосуванні крапельна стрічка. Вона досить стійка до механічних пошкоджень. З успіхом використовується для вирощування рослин з довгим періодом дозрівання. Може використовуватися вдруге за умови дбайливого звернення, промивання і сушіння в кінці сезону.
10mil, 12mil. Товстостінна крапельна стрічка, призначена для використання в кам'янистому ґрунті з підвищеним впливом комах і тварин на стрічку. Також може бути використана не один сезон при акуратному демонтажі.
15mil. Це сама товстостінна крапельна стрічка. Призначена для сильно кам'янистого грунту і підвищених факторів механічного пошкодження стрічки.
Вибір товщини стрічки залежить від передбачуваного терміну використання системи крапельного зрошення. Якщо планується експлуатувати крапельну лінію один рік, то можна набувати більш тонкостінну і відповідно дешеву стрічку.
Якщо планується рослинництво на кілька років, то краще купити дорожчу крапельну стрічку з тривалим ресурсом використання.
Відстань між випускними отворами (емітерами) в крапельної стрічці
Вибір відстані між емітерами в крапельної стрічці повинен грунтуватися в першу чергу на потребах вирощуваної культури при проростанні і зростанні.
Для культур, які висаджуються близько один до одного, краще використовувати стрічку з маленьким кроком між емітером. Для великих рослин, які сажаются з певним кроком, звичайно краще вибирати крапельну стрічку з кроком 30м, 40см і т.д.
На відстань між емітером також сильно впливає тип ґрунту, який визначає напрямок руху води і форму зони зволоження.
Також на вибір відстані між крапельницями стрічки може вплинути спосіб посадки: однорядний або дворядний.
* Крок емітерів 10, 15 і 20 см
* Для культур, що висаджуються близько один до одного (цибуля, часник, петрушка, салат, малина і т.д.)
* На піщаних ґрунтах з швидким всмоктуванням
* Коли потрібно висока питома витрата води.
* Коли потрібно змочування суцільною лінією
* Крок емітерів 30 см
* Використовується при середній відстані між рослинами (картопля, полуниця, огірки, перець, томати та інші)
* На середньозернистих грунтах.
* Крок емітерів 40 см і більше
* Використовується при великій відстані між висаджуються культурами (гарбуз, кабачки, кавуни)
* Якщо необхідні довгі поливні лінії.
Витрата води емітером крапельної стрічки
Вибір витрати води емітером в крапельної стрічці залежить від якості води, можливостей джерела води, довжини лінії крапельної стрічки, потреби культури у воді, способом посадки рослин і здатністю грунту вбирати воду.
Наприклад. Вибір крапельної стрічки з з низькою витратою води емітерами забезпечує мінімальні втрати на тертя, при цьому можна укласти довгі ряди крапельного поливу і забезпечити кращий розподіл води. У теж час, низькі витрати води емітером потребують більш високому рівні фільтрації і тривалому часу роботи системи поливу.
Емітер з витратою 2,0 - 3,8 л / год
* Емітер із збільшеним витратою води, часто використовується при дворядної схемою посадки
* Для культур з розвиненою кореневою системою, що вимагає багато води
* На піщаних ґрунтах з швидким всмоктуванням
Емітер з витратою 1,0 - 1,5 л / год
* Стандартний потік, рекомендується для більшості культур і типів грунтів.
Емітер з витратою 0,6 - 0,8 л / год *
* Економічний потік води для поливних ліній дуже великої довжини
* Для джерел води з низькою продуктивністю
* Для грунтів з низькою швидкістю зволоження
* Для нізкорасходних емітерів потрібне використання дуже високого ступеня фільтрації та очищення води.
крапельний полив дворядних посадок цибулі
Крапельна стрічка на поливі дворядній посадки цибулі
Фільтрація води для краплинної стрічки
Фільтрація - мабуть, це головний фактор, який гарантує нормальну роботу будь крапельної стрічки. Чи не правильно підібраний рівень фільтрації та очищення води для краплинного поливу, може призвести до виходу з ладу всіх ліній крапельного поливу вже в середині сезону.
На вимоги до фільтрації впливають:
* Тип крапельної стрічки
* Щелевая: більш вимоглива до рівня фільтрації через ризик засмітити мікроканали
* Емітерна: менш вимоглива до фільтрації, тому в крапельниці вбудовується механізм самоочищення за допомогою завихрень потоку води
* Витрата води емітером
* Менше 1.0 л / год: потрібна підвищена фільтрація через дуже тонких каналів для випуску води
* Більше 2.0л / год: така стрічка найменш чутлива до якості фільтрації води.
Робочий тиск крапельної стрічки
При виборі крапельної стрічки не варто забувати, що крапельна стрічка - це тонкостінна трубка, яка не може працювати безпосередньо від лінії високого тиску. Типове максимальний тиск, витримується стрічкою 0.7-1бар. В іншому випадку її просто розірве.
Також потрібно враховувати і мінімальний робочий тиск, при якому починається випуск води крапельницею. Різні виробники вказують від 0.2 до 0.5бар. Деякі краплинні стрічки за даними виробників і за досвідом можуть вже працювати при 0.1бар (ємність з водою, піднята на 1метр від землі). Потрібно пам'ятати, що при низьких тисках кількість води з крапельниці може зменшуватися до 3-х разів від паспортного.
Якщо для водопостачання є джерело води з високим тиском, то для його зниження до робочого діапазону крапельної стрічки застосовуються спеціальні редуктори тиску води.
Успіхів Вам.
Немає коментарів:
Дописати коментар